«ЩОБ У СЕРЦІ ЖИЛА УКРАЇНА:ДО 25­ РІЧЧЯ

НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ»

Мета:згадати історичні відомості; виховувати почуття патріотизму й національної свідомості, розвивати пізнавальну активність, вміння критично аналізувати історичні та літературні факти, робити власні висновки; формувати цікавість до вивчення історії й культури свого народу; формувати історичний світогляд.

Обладнання: карта України; ілюстрації, малюнки учнів; портрети відомих українців; зображення державної символіки;Конституція України.

Епіграф:

В серці кожної людини Місце є для Батьківщини.

А у мене і в родини Живе в серці Україна!

Хід уроку

І. Організаційний момент

Дорогі діти, ось і пролетіли веселі канікули,і знову шкільний дзвоник покликав вас до праці. Кожен наступний клас – це новий щабель вашого фізичного, розумового, морального зростання, яке не відбувається само собою, для цього потрібна праця розуму, серця, мускулів. Тож вітаючи вас, із початком навчального року, я щиро бажаю, щоб ця праця не була примусовою, хай вона приносить вам радість і хороші результати.

Забезпечення емоційної готовності до уроку. Вірш Ігоря Калиниченка «Лише Україна»( або прослуховування пісні Юрія Рибчинського «Моя Україна» у виконанні Наталії Бучинської).

Заніс рідний вітер у серце зернину,

І чисте колосся з душі проросло.

Лише Батьківщина, лише Україна Покладе надію мені на чоло.

Ідуть місяці і роки без упину,

Й немало спливло вже тієї води.

Лише Батьківщина, лише Україна Залишиться в серці моїм назавжди.

Не згасне народ, що по вільній стежині Ітиме до щастя, тепла й доброти.

Лише Батьківщина, лише Україна Всіх нас приведе до святої мети!

 

 

Метод «Мої асоціації».

Діти, з чим у вас асоціюється слово «Батьківщина»?

З якими поняттями, словами, історичними фактами асоціюють Україну в світі? (вареники, борщ, козаки, Запорізька Січ, Хортиця, Дніпро, Чорнобиль, брати Клички, Тарас та Андрій Шевченки тощо).

Слово вчителя.​А зараз ми з вами пригадаємо весь шлях нашої держави до незалежності.

2016 рік, коли Україна відзначає 25­ліття незалежності, Український інститут національної пам’яті назвав Роком Державності – на честь низки історичних подій, які привели до проголошення, а потім відновлення Україною незалежності у ХХ столітті.

24 серпня 1991 року прийнято Акт проголошення незалежності України, що був схвалений всеукраїнським референдумом 1 грудня 1991 року. Хоча 24 серпня 1991 року стало початком відліку історії сучасної Української державності, історики сходяться у висновках, що того дня насправді відбулося відновлення державної незалежності України.

Уперше в ХХ столітті незалежність України була проголошена 22 січня 1918 року IV Універсалом Української Центральної Ради.

Держава проіснувала 3 роки. Це був час безперервної боротьби за її збереження. Вже тоді Україна мала всі ознаки держави: територію, окреслену кордонами, герб, військо, грошову систему, мову, налагоджені дипломатичні відносини з іншими державами.

Через рік – 2 січня 1919 року – відбулася не менш вагома подія – об’єднання Української Народної Республіки (УНР) і Західно­Української Народної Республіки (ЗУНР) в одну державу.

Об’єднання УНР і ЗУНР продемонструвало можливість цивілізованого демократичного збирання територій в єдину суверенну державу.

24 серпня 1991 року на позачерговому засіданні Верховна Рада УРСР ухвалила Акт проголошення незалежності України, зазначивши у ньому, що продовжується тисячолітня традиція державотворення в Україні, яка має право на самовизначення, передбачене Статутом ООН та іншими міжнародно­правовими документами.

1 грудня 1991 року на Всеукраїнському референдумі українці підтвердили прагнення жити в незалежній державі, зробивши її незворотнім фактом історії. 90,32 % виборців ствердно відповіли на питання в бюлетені “Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?” У Криму ідею незалежності України підтримали 54,19 % виборців, у Донецькій області – 83,90 % і 83,86 % – у Луганській. Референдум засвідчив, що джерелом української державності є воля народу, він став запобіжником щодо спроб реанімації СРСР у формі Договору про Союз суверенних держав.

Першими із понад 130 країн світу Українську державу визнали Польща, Канада, Латвія і Литва. Тепер Україна ­ демократична країна. А ви громадяни цієї країни.

Вікторина «Україна понад усе!»

  1. Як називають Основний Закон України? (Конституція)
  2. Які є державні символи України? (Гімн, герб, прапор)
  3. Єдиним джерелом влади в правовій державі є... (народ).
  4. Якою є Україна за формою державного правління? (Республіка)
  5. Як називають законодавчий орган нашої держави? (Верховна Рада)
  6. Коли Україна проголосила про свою незалежність? (24 серпня 1991 року)
  1. Яка грошова одиниця України? (Гривня)
  2. Хто був автором першої української конституції? (П. Орлик)
  3. Як називають опитування населення з найважливіших питань державного життя? (Референдум або плебісцит)
  4. Як називають основну адміністративно­територіальну одиницю України? (Область)

Підбиття підсумків вікторини.

Конкурс «Лінгвістичне конфетті»

Вчитель:а зараз ми проведемо невеликий конкурс. На листочках записано слова, учні впродовж 30 с на них дивляться, а потім відтворюють їх по пам’яті.

Акт, незалежність, референдум, вибори, президент, указ, повноваження, парламент, народ, демократія, бюлетень,  Конституція, спікер, правонаступництво, гімн.

Підбиття підсумків конкурсу.

 

Учитель. Давайте пригадаємо символи нашої держави. Наприклад, герб-тризуб. Що він означає?

Наш герб-тризуб –

Це воля, слава, сила.

Наш герб-тризуб,

Недоля нас косила,

Та ми зросли, ми є,

Ми завжди будемо,

Добро і пісню

Людям несемо.

 

Учитель. Ще один державний символ – синьо-жовтий прапор.

Прапор – це державний символ,

Він є в кожної держави,

Це для всіх – ознака сили,

Це для всіх – ознака слави.

Синьо-жовтий прапор маємо,

Сине небо, жовте жито.

Прапор свій оберігаємо –

Він святиня, знають діти.

Прапор свій здіймаймо гордо,

Ми з ним дружні і єдині,

Ми навіки є народом

Українським в Україні.

Учитель. Ще один державний символ – Державний Гімн України. Як він називається? Хто написав до нього слова та музику? (Слова П. Чубинського, музика М. Вербицького.)

Учитель. А які ще національні, народні символи   нашої держави ви знаєте? (Українська пісня, рушник, калина, верба, каштани, крашанки.)

Гра знайди пару «Прислів’я про Батьківщину»

 

  1. На Батьківщині і шкоринка — пиріг.
  2. Батьківщина — мати, умій за неї — постояти.
  3. Добре тому, хто в своєму дому.
  4. За рідним краєм і в небі сумно.
  5. Кожен край має свій звичай.
  6. На чужій стороні й весна не красна.

 

Вправа «Прощання»

«Всім серцем любіть Україну свою, - І вічні ми будемо з нею!» - писав поет Володимир Сосюра. І кожен громадянин України прихиляється до цих слів, тому що у душі народу живе велика любов до його рідної і милої України.

      Учитель. Тож давайте примножувати багатство нашої України, доки світить сонце над землею, щоб наливалось добром кожне серце. І пробудиться тоді ще більша повага до народної пісні, танцю, до їх миловидості та краси. І буде гордість за нашу Україну, й заживемо ми щасливо і довго. Люди потягнуться одне до одного, як соняшник до сонця.

Хай же вам добробуту прибуде,

Мир і праця будуть навіки.

Щастя вам, здоров’я, добрі люди,

Успіхів, натхнення, наші земляки.